ادزو
حساب کاربری
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام
Loading
مطلب قبلی تجربه کاربری مطلب بعدی

چگونه جرم و رسوب اتو و سوختگی کف آن را از بین ببریم؟

چگونه جرم و رسوب اتو و سوختگی کف آن را از بین ببریم؟

اتو از وسایل لوازم خانگی می باشد که جهت برطرف نموندن چین و چروک و زیباتر جلوه دادن لباس و پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد. آب اتو با گذشت زمان باعث رسوب شده  و حتی اگر از آب جوشیده استفاده کنید جرم به وجود می آورد، پس ضروری است که بدانید اتو را چگونه تمیز نگه دارید و با چه روشی جرم گیری کنید.

روش هایی برای جرم گیری و رسوب زدایی

محلول سرکه ی سیب و آب:

استفاده از سرکه ی سیب و آب موجب رسوب زدایی اتو می شود. یک لیوان آب و یک لیوان سرکه ی سیب باعث جرم گیری، از بین بردن آهک و بوگیری اتو می شود. در این روش اتو را با این محلول پر کنید و بگذارید داغ شود. سپس شروع به بخار زدن کنید. اتو را روی یک پارچه قرار دهید و ۳۰ ثانیه به مدت دو دقیقه بخار آن را بزنید، در آخر محلول را از اتو خارج کرده و آن را پر آب کنید. سپس روشن کنید و بخار آن را چند مرتبه بزنید تا محلول سرکه و آب آن خالی شود.

تمیز کردن کف اتو

محلول جوش شیرین و آب:

اگر می خواهید کف اتوی شما صاف شود می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب استفاده کنید. در این روش مقداری آب و جوش شیرین را مخلوط کرده تا حالت خمیری شکل به دست آید. با استفاده از یک پارچه نرم خمیر بدست آمده را به کف اتو بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا خمیر خشک شود سپس با یک پارچه خمیر را از کف اتو بردارید تا صاف و تمیز شود.

لیمو ترش:

اگر حفره های موجود در کف اتو زنگ زده است، یک عدد لیمو را نصف کرده و روی زنگ ها بکشید تا بتوانید مقدار زنگ هارا کاهش دهید.

سمباده فلزی:

هنگامی که اتو گرم است و مواد چسبیده به کف آن نرم و سست شده اند از یک سمباده برای تراشیدن و پاک کردن جرم ها استفاده کنید. در این کار احتیاط لازم را به خرج دهید تا اشتباها آهن اتو را خراش ندهید و در آخر یک پارچه تمیز روی آن بکشید.

محلول سرکه و نمک:

مقداری سرکه و نمک را روی حرارت گاز مخلوط کنید تا نمک در سرکه حل شود اما قبل از جوش آمدن سرکه آن را بردارید و به کمک یک اسکاچ یا دستمال نرم روی کف اتو بکشید تا مشکل زبر بودن یا گیر کردن کف اتو حل شود. این محلول باعث سایش و جرم گیری کف اتو می شود و کف اتو را تمیز می کند.

استفاده از روزنامه:

اگر اتوی شما چسبناک شده یا حرکت آن کند شده است یک روزنامه بردارید، بخار اتو را خاموش کنید و روزنامه را اتو بکشید تا زمانی که چسبندگی آن رفع شود.

نمک و فویل آلومینیومی:

برای لکه های نسبتا مقاوم و چسبندگی زیاد، از این روش استفاده کنید. روی یک عدد فویل آلومینیومی مقداری نمک ریخته و اتو را در داغ ترین حالت قراردهیذ. سپس شروع به اتو کشیدن فویل کنید.

استفاده از آمونیاک:

برای لکه های بسیار سخت از این روش استفاده کنید. یک پارچه کهنه را آغشته به آمونیاک کنید و اتو را روی آن قرار دهید. حتما اتو را قبل از گذاشتن روی آمونیاک خاموش کنید.

خمیردندان:

اگر اتوی شما سوختگی جزئی دارد می توانید با کمی خمیردندان آن را به راحتی تمیز کنید. تنها کافی ست کمی خمیردندان روی سطح اتو که کمی داغ باشد بکشید و با یک پارچه ی نخی آن را پاک‌کنید تا سوختگی های روی اتو برطرف شود.

نکته: در هر کدام از روش هایی که گفته شد از گوش پاک کن هم برای تمیز کردن منافذ بخار در کف اتو استفاده کنید.

جلوگیری از کثیف شدن کف اتو

بهترین راه برای تمیز ماندن کف اتو استفاده از روکش برای کف اتو می باشد که در هنگام اتوکشی از آسیب رسیدن به لباس ها جلوگیری می کند و هم کف اتو تمیز خواهد ماند.

نکاتی برای استفاده صحیح از اتو

- بعضی پارچه های تیره هنگام اتوکشی برق می افتد و ظاهر آن نامناسب می شود. برای جلوگیری از این حالت یک پارچه ی رنگ روشن روی لباس های تیره قرار دهید،سپس اتو بکشید. این روش برای لباس های حریر یا ظریف و حساس استفاده کنید.

- اگر اتو بخار دارید در مخزن آن آب مقطر بریزید زیرا رسوب آب معمولی با گذر زمان باعث بسته شدن سوراخ های کف اتوی شما می شود.

- لباس های ابریشم یا الیاف مصنوعی را اول با دمای کمتر اتوکشی کنید سپس سراغ لباس دیگر بروید.

- اتوی خود را به صورت مرتب هرچند وقت یکبار به روش های گفته شده جرم گیری کنید.

 

مطالب مشابه